ធនាគារ​ ប្រេដ ទទួលស្វាគមន៍សន្និសីទអំពីសន្តិសុខ​សាយប័រ  - BRED Bank Cambodia
ធនាគារ ប្រេដ ខេមបូឌា បានរៀបចំសន្និសីទដ៏​សំខាន់មួយដែលបានពិភាក្សាអំពីការកើនឡើងនៃបញ្ហាប្រឈម របស់សុវត្ថិភាពឌីជីថលនៅប្រទេសកម្ពុជា។
ក​ម្មវិធីនេះមានឈ្មោះថា ពង្រឹងអនាគតឌីជីថលរបស់ប្រទេសកម្ពុជា៖ ការយល់ដឹងអំពីសន្តិសុខសាយប័រតាមរយៈគន្លឹះសំខាន់ៗ ដែលបានធ្វើឡើងដោយ La French Tech Phnom Penh (ជាផ្នែកមួយនៃសកម្មភាពរបស់ French Tech ដែលគាំទ្រដោយរដ្ឋាភិបាលប្រទេសបារាំង ដើម្បីលើកកម្ពស់នៃការកើនឡើងជាលំដាប់របស់ក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាថ្មីដ៏ជោគជ័យ) ព្រមទាំងបានទាក់ទាញអ្នកដឹកនាំវិស័យឧស្សាហកម្ម អ្នកជំនាញ និងអ្នកពាក់ព័ន្ធផ្សេងទៀតដើម្បីពិភាក្សាអំពីបញ្ហាប្រឈម និងឱកាសនៅផ្នែកសន្តិសុខឌីជីថល។
លោក David Da Costa ប្រធាននាយកដ្ឋានផ្នែកប្រតិបត្តិការ និងគ្រប់គ្រងព័ត៌មានវិទ្យារបស់ធនាគារ ប្រេដ ខេមបូឌា គឺជាវាគ្មិនក្នុងចំណោមវាគ្មិនបីរូបដែលបានថ្លែងសុន្ទរកថាជូនទស្សនិកជននៅថ្ងៃនោះ ហើយការធ្វើបទបង្ហាញរបស់លោកបានផ្តោតលើវិស័យនានានៃការគ្រប់គ្រងហានិភ័យ និងគោលការណ៍រចនានៃបច្ចេកទេសដែលធនាគារបានអនុវត្ត ដើម្បីធានាថាប្រតិបត្តិការរបស់អតិថិជនមានសុវត្ថិភាព។
លោក Da Costa បានប្រាប់ទស្សនិកជនថា “នៅពេលដែលប្រទេសកម្ពុជាធ្វើការផ្លាស់ប្តូរឆ្ពោះទៅរកសេដ្ឋកិច្ចមានការរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័ស ដែលមិនប្រើប្រាស់សាច់ប្រាក់ តែរួមបញ្ចូលឌីជីថល នោះសន្តិសុខសាយប័រដ៏រឹងមាំគឺពិតជាមានសារៈសំខាន់ក្នុងការទប់ស្កាត់ការក្លែងបន្លំ ការពារទិន្នន័យសំខាន់ៗ និងរក្សាទំនុកចិត្តរបស់អតិថិជន។ លោកក៏បានចែករំលែកការយល់ដឹងជាយុទ្ធសាស្រ្តដែលក្រុមហ៊ុន BRED Group កាត់បន្ថយហានិភ័យសន្តិសុខសាយប័រក្នុងកម្រិត និងការធានាសេវាកម្មឌីជីថលរបស់ខ្លួនមួយទៅតាមការរចនាប្រព័ន្ធ​ ឬដំណើរការ”។
កម្មវិធីនេះក៏ត្រូវបានធ្វើបទបង្ហាញដោយលោក Mr. Alvin Tan នៃក្រុមហ៊ុនផ្តល់ដំណោះស្រាយផ្នែកសន្តិសុខសាយប័រដែលមានមូលដ្ឋាននៅប្រទេសសិង្ហបុរី DACTA Global និងលោក Jan Hanken នាយកប្រតិបត្តិនៃ ChainsAtlas ដែលកំពុងនាំយក AI ស្វ័យប្រវត្តិទៅកាន់សំណុំកំណត់ត្រាប្រតិបត្តិការជាប្លុក (blockchain) ។
កម្មវិធីនេះក៏មានការចូលរួមពីគណៈកម្មាការដែលរៀបចំដោយកញ្ញា Eva Berlinson ដែលជាសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃ La French Tech Phnom Penh។
លោក Da Costa បន្ត​ថា​៖ “យើងខ្ញុំ​​រីករាយ​ក្នុង​ការ​រៀបចំ​កម្មវិធី​ដ៏​សំខាន់​អំពីការពង្រឹងអនាគតឌីជីថលរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ដែលបង្កើតជាកិច្ចពិភាក្សាជួបជុំនៃអ្នកជំនាញផ្នែកសន្តិសុខសាយប័រ និងអ្នកតំណាងផ្នែកសំខាន់ផ្សេងៗ”។

BRED Bank Cambodia hosted a high-profile conference which addressed the increasing challenges of digital security in Cambodia.
The event, entitled Strengthening Cambodia’s Digital Future: Insights into cybersecurity from key sectors was organised by La French Tech Phnom Penh (which is part of the international French Tech movement backed by the French Government to promote the emergence of successful technology startups) and attracted industry leaders, experts and other stakeholders with an interest in this important topic.
BRED Bank Cambodia CIO, Mr. David Da Costa was one of the three speakers who addressed the audience on the day and his presentation focused on the many aspects of risk management and technical design principles employed by the bank to ensure that customer transactions are safe.
“As Cambodia shifts towards a fast-growing cashless and digitally inclusive economy, strong cybersecurity is essential to prevent fraud, protect sensitive data and maintain customer trust,” Mr. Da Costa told the audience. He also shared strategic insights into how BRED Group mitigates cybersecurity risk at scale and secures its digital services by design.
The event was also addressed by Mr. Alvin Tan of Singapore-based cybersecurity solutions provider, DACTA Global and Mr. Jan Hanken, CEO of ChainsAtlas which is bringing AI automation to the blockchain.
The event also featured a panel session hosted by Ms. Eva Berlinson who is a board member of La French Tech Phnom Penh.
“We were pleased to host this important event dedicated to strengthening cybersecurity in Cambodia, bringing together leading cybersecurity specialists and key sector representatives,” said Mr. Da Costa