ក្រុមការងារបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានរបស់ធនាគារ ប្រេដ បានរៀបចំកម្មសិក្សាជូនសិស្សចំនួន 23 នាក់ និងគ្រូបង្រៀនចំនួន 3 នាក់មកពីអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលប្រទេសបារាំង អង្គការដើម្បីភាពញញឹមនៃកុមារ (PSE) ។ សិស្សានុសិស្សទាំងអស់មានចំណាប់អារម្មណ៍ជាខ្លាំងក្នុងអាជីពផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន ហើយការចុះទស្សនកិច្ចផ្ទាល់មកកាន់ការិយាល័យកណ្តាល របស់ធនាគារ ប្រេដ នេះបានផ្តល់ឱកាសឲ្យពួកគេស្វែងយល់អំពីរបៀបដែលអ្នកជំនាញផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានរបស់ធនាគារជួយគាំទ្រដល់អាជីវកម្ម។
លោក David Da Costa នាយកផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាននៅធនាគារ ប្រេដ ខេមបូឌា មានប្រសាសន៍ថា “បទពិសោធន៍បែបនេះពិតជាមានតម្លៃសម្រាប់យុវជនដែលចង់ប្រកបអាជីពនៅក្នុងវិស័យរបស់យើងខ្ញុំ”។ លោកបានបន្ដថា “យើងខ្ញុំសង្ឃឹមថា សិស្សានុសិស្សឥឡូវនេះមានការយល់ដឹងកាន់តែច្បាស់អំពីប្រភពបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានដ៏សម្បូរបែប បច្ចេកវិទ្យាចម្រុះ និងជំនាញផ្សេងៗដែលអាជីពផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានតម្រូវ “។
ដំណើរទស្សនកិច្ចថ្មីៗនេះ គឺជាផ្នែកមួយនៃកម្មវិធីដែលបង្កើតឡើងដោយអង្គការ PSE ដើម្បីរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងជួយយុវវ័យប្រឡូកក្នុងវិស័យការងារ។ នៅក្នុងខែមេសា ធនាគារបានទទួលស្វាគមន៍សិស្សានុសិស្សដែលមានបំណងធ្វើការក្នុងវិស័យធនាគារនាពេលអនាគត។
កញ្ញា សរ រ័ត្ន អមរា នាយកផ្នែកធនធានមនុស្សនៃធនាគារ ប្រេដ មានប្រសាសន៍ថា “ការងាររបស់យើងខ្ញុំជាមួយអង្គការ PSE ផផ្តល់ឱ្យយុវជនទទួលបានឱកាសការងារក្នុងការផ្លាស់ប្តូរជីវិតរបស់ពួកគេ។” កញ្ញាបានបន្ដទៀតថា “ភាពជាដៃគូសហការជាមួយអង្គការ PSE អនុញ្ញាតឲ្យពួកយើងរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ដល់សង្គម ក៏ដូចជាបង្កើតឱកាសដ៏ពិតប្រាកដសម្រាប់បុគ្គលដែលមានទេពកោសល្យផងដែរ។”
បេសកកម្មរបស់អង្គការ PSE គឺជួយឲ្យកុមាររួចផុតពីភាពទុគ៌ត ហើយត្រួយត្រើយផ្លូវពួកគេទៅរកការងារដែលមានជំនាញ និងទទួលបានប្រាក់ខែល្អ ហើយអង្គការនេះដែរបានដំណើរការនៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រចាប់តាំងពីឆ្នាំ 1996 មកម្ល៉េះ។

BRED Bank Cambodia’s information technology team hosted a delegation of 23 students and three teachers from the French NGO, Pour un Sourire d’Enfant (PSE). The students are all interested in pursuing a career in IT and the visit to BRED’s Head Office gave them the opportunity to learn about how the bank’s technology experts support the business.
“This kind of experience is really valuable for young people considering a career in our industry,” said David Da Costa, Chief Information Officer at BRED Bank Cambodia. “We hope that the students now have a clearer understanding of the rich ecosystem, diverse technologies, various roles and skills that a career in IT offers.”
This latest visit is part of an ongoing programme developed by PSE to prepare the young people in its care for the world of work. In April, the bank welcomed students who hope to work in the banking industry in the future.
“Our work with PSE gives under-privileged young people a real chance to turn their lives around,” said BRED Bank’s Head of Human Resources Department, SAR Rath Amara. “Our partnership with PSE allows us to make a vital contribution to society while creating real opportunities for talented individuals.”
PSE’s mission is to help children escape from destitution and lead them to skilled and well-paid jobs and has operated in the Kingdom since 1996.