ទិវាអតីតនិស្សិតកម្ពុជាដែលធ្លាប់សិក្សានៅគ្រឹះស្ថានភាសាបារាំងជាប្រចាំឆ្នាំ បានប្រារព្ធនៅស្ថានទូតប្រទេសបារាំងក្នុងទីក្រុងភ្នំពេញ នៅថ្ងៃទី 5 ខែ មិថុនា ឆ្នាំ 2025 ដោយបានទាក់ទាញអ្នកចូលរួមប្រមាណ 500 នាក់ រួមមានសិស្សនិស្សិតដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សាពីកម្មវិធីបង្រៀនជាភាសាបារាំង សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទនីតិសាស្ត្រ និងវិទ្យាសាស្ត្រសេដ្ឋកិច្ច ព្រមទាំងសាលាផ្សេងៗជាច្រើនទៀត។
កញ្ញា ស រ័ត្ន អមរា នាយិកាផ្នែកធនធានមនុស្សនៃធនាគារ ប្រេដ បានមានប្រសាសន៍ថា “ ទិវានេះជាឱកាសដ៏ល្អសម្រាប់យុវជនដែលបានសិក្សានៅប្រទេសបារាំង ឬធ្លាប់សិក្សានៅគ្រឹះស្ថានភាសាបារាំង ដើម្បីភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងជាមួយនិយោជកនាពេលអនាគត និងពង្រីកបណ្តាញនៃអតីតនិស្សិត” ។ កញ្ញាបានបន្ដទៀតថា “ ពួកយើងពិតជារីករាយដែលបានទទួលស្វាគមន៍អ្នកចូលរួមប្រមាណ 60 នាក់មកកាន់ស្ដង់របស់ពួកយើងនៅថ្ងៃនោះ ដែលពួកគាត់ភាគច្រើនបានមានចំណាប់អារម្មណ៍ជាខ្លាំងលើឱកាសការងារនៅធនាគារ។ ”
នាយកប្រតិបត្តិនៃធនាគារ ប្រេដ លោក Nicolas Hollanders និងប្រធានផ្នែកទំនាក់ទំនង លោក Rofasaly Mat ក៏បានចូលរួមពិភាក្សាក្នុងកិច្ចប្រជុំតុមូលផងដែរ។ លោក Mat គឺជាសមាជិកនៃអតីតនិស្សិតកម្ពុជាដែលធ្លាប់សិក្សានៅគ្រឹះស្ថានភាសាបារាំង ហើយបានចែករំលែកបទពិសោធន៍របស់ខ្លួនជាមួយអ្នកចូលរួមទាំងអស់ផងដែរ។ លោកបានមានប្រសាសន៍ថា “ក្រៅពីជំនាញបច្ចេកទេស ការសិក្សានៅប្រទេសបារាំងបានផ្តល់ឱកាសឲ្យខ្ញុំអភិវឌ្ឍន៍ការគិតដោយមានការបើកចំហជាងមុន និងមានសមត្ថភាពក្នុងការសម្របទៅតាមវប្បធម៌ចំរុះផ្សេងៗ ហើយវាពិតជាសំខាន់ខ្លាំងណាស់សម្រាប់មុខងារបច្ចុប្បន្នរបស់ខ្ញុំ ដែលខ្ញុំត្រូវធ្វើការផ្ទាល់ជាមួយអតិថិជនអន្តរជាតិ និងមិត្តរួមការងារពីក្រៅប្រទេសផ្សេងៗ” ។
ក្នុងនាមជាអ្នកឧបត្ថម្ភសំខាន់មួយនៃកម្មវិធីនេះ ធនាគារបានផ្តល់មូលប្បទានជាទឹកប្រាក់ចំនួន $200 ដល់ជ័យលាភីទី ៤ គឺលោកស្រី និតិការ និទ្ធ ដែលបានឈ្នះការប្រកួតឆ្លើយសំណួរខ្លីៗនៅថ្ងៃនោះ។
លោក Nicolas Hollanders បានមានប្រសាសន៍ថា “ពួកយើងមានកិត្តិយសក្នុងការចូលរួមទិវាដ៏សម្បូរបែប និងឧដុង្គឧត្ដមនេះ ហើយពួកយើងនឹងបន្តគាំទ្រដល់យុទ្ធនាការអប់រំ និងអភិវឌ្ឍវិជ្ជាជីវៈនាពេលអនាគត” ។

The annual France Alumni Day held at the French Embassy in Phnom Penh on 5 June 2025 attracted around 500 participants, including graduates from French-speaking programmes, students from the Royal University of Phnom Penh the Royal University of Law and Economics and many other schools.
“The event is a unique opportunity for young people who have studied in France or in French-speaking programmes to connect with potential employers and to network with fellow alumni,” said Ms. Rath Amara SAR, BRED Bank Cambodia’s Head of HR. “We were delighted to welcome around 60 visitors to our booth on the day – many of whom expressed a keen interest in the bank’s career opportunities.”
BRED Bank CEO, Mr. Nicolas Hollanders and Relationship Manager, Mr. Rofasaly Mat also took part in a round table discussion. Mr. Mat is a France Alumni himself and was able to share his insights with the attendees. “In addition to technical skills, studying in France has offered me the opportunity to develop a great open-mindedness and an ability to adapt to multi-cultural environments,” he said. “This is especially valuable in my current role, working with international clients and colleagues from diverse backgrounds.”
As one of the event’s key sponsors, the bank also presented Mrs. Nitikar Nith, the fourth-place winner of a quiz event held on the day, with a cheque for $200.
“We’re honoured to have taken part in such a vibrant and prestigious event,” said Mr. Nicolas Hollanders, “and we look forward to continuing our support for educational and professional development initiatives in the future.”